Ticket to Ride: Europe

Vispirms jāatvainojas par to, ka uz ilgāku laiku biju atstājis GaldaSpēles.org novārtā. Atgriešanās Lielbritānijā, praktikanta darbs, ievākšanās un pārvākšanās, kā arī studiju pienākumu nokārtošana pieprasīja savu laiku. Tagad tas viss ir pabeigts, mana nelielā galda spēļu kaudzīte novietota goda vietā – skapjaugšā, tāpēc varam atgriezties pie iknedēļas apskatiem.

Ticket to Ride: Europe

Šonedēļ – par galda spēli, kuras elektroniskā versija jau apskatīta šajā blogā (paldies Lainei!) un kas bija viens no svarīgākajiem posmiem uz taciņas, kas mani ieveda galda spēļu pasaulē. Pēc tam, kad jau biju iepazinies ar “Katanas ieceļotājiem” un visai daudz tos izspēlējis, “Ticket to Ride: Europe” lika man konstatēt faktu, ka eksistē interesantas un patīkamas galda spēles, par kurām neesi dzirdējis nekad un kas nav tulkotas latviešu valodā. “Ticket to Ride: Europe” lika man pāriet no galda spēļu spēlēšanas brīžos, kad dota tāda izdevība, uz aktīvu interesi par šo izklaides veidu. Bet nu laiks pievērsties spēlei.

Pirmā lieta, kas jāpiezīmē, runājot par “Ticket to Ride: Europe” – tā nav pirmā spēle Alana Mūna “Ticket to Ride” sērijā. Ir pieejama orģinālspēle ar ASV karti, kā arī Skandināvijas, Šveices un Vācijas kartes, kā arī pavisam nesen izdotā Āzijas karte. Liela daļa šajā apskatā rakstītā attieksies uz visām spēlēm, jo noteikumi starp spēles versijām atšķiras visai minimāli – galvenās tomēr ir tematiskās sajūtas: spēli izvēlieties atkarībā no tā, vai jums pazīstamie spēlētāji vēlas sacensties, būvējot dzelzceļu no Ņujorkas uz Dallasu, no Berlīnes uz Minheni vai no Edinburgas uz Rīgu.

Vagonu un biļešu kārtis, kā arī vagonu un staciju figūriņas

Spēles dizains visās izpausmēs atbilst “Days of Wonder” uzstādītajiem standartiem. Pārskatāma, liela un visai kvalitatīva Eiropas karte ar dažādiem vilcienu maršrutiem, lērums (110) krāsainu kāršu ar vilcienu vagoniem un mazāka kaudzīte (46) ar vilcienu biļešu kārtīm, kā arī četrdesmit pieci neizteiksmīgi plastmasas vagoniņi katrā no piecām krāsām – šajā visā nav nekas tāds, kas pamatoti izraisītu sajūsmu, tomēr katrs no spēles elementiem pilda savu funkciju (ja vien “Ticket to Ride: Europe” netiek spēlēts puskrēslā, kad nav iespējams atšķirt zilās no zaļajām vagonu figūriņām).

Tāpat visiem elementiem (kā jau “Days of Wonder” pieņemts) spēles kastē paredzēta katram sava, īpaša vieta, ļaujot spēles laukumu uzstādīt un novākt visai ātri, padarot spēli vēl patīkamāku. Un laba spēles kaste un ar piemēriem ilustrēti, skaidri uzrakstīti noteikumi ir vienmēr gaidīti viesi manās mājās, tāpēc par spēles dizaina funkcionalitāti tikai priecājos.

Spēles kaste un noteikumi

Spēles process ir ātrs, vienkāršs un iesācējiem draudzīgs – katrs no (diviem līdz pieciem) spēlētājiem savu gājienu izmanto, lai izdarītu vienu no četrām darbībām: paņemtu divas kārtis, iztērētu sakrātās kārtis, uzbūvējot dzelzceļa posmu no pilsētas līdz pilsētai, paceltu jaunas vilciena biļetes, tādējādi iegūstot jaunas misijas, vai uzbūvētu staciju.

Šīs darbības tiek veiktas ar mērķi iegūt pēc iespējas vairāk punktu – tie pienākas par katru uzbūvēto posmu. Lai uzbūvētu dzelzceļa posmu, nepieciešams iztērēt atbilstošu skaitu atbilstošas krāsas kāršu. Tātad – lai uzbūvētu trīs vagonus garu posmu, kas uz kartes attēlots melnā, nepieciešamas trīs melnas kārtis (jebkuru kārti var aizstāt ar lokomotīvi, kas kalpo kā džokers). Kārtis iespējams pacelt gan no piecām atklātajām kārtīm, kas atrodas uz galda, gan no aizklāto kāršu kaudzītes.

Spēles laukums trīs spēlētāju spēles vidū

Papildus punktus iespējams iegūt, izpildot uz biļetēm atrodamās misijas. Tomēr pastāv risks – ja izpildīta biļete no Atēnām uz Viļņu ir vērta vienpadsmit punktus, spēlētājs, kurš šādu biļeti ir pacēlis, bet nav izpildījis, vienpadsmit punktus zaudē. Paceļot biļetes, no trim obligāti jāpatur vismaz viena, tāpēc jaunu misiju iegūšana vienmēr ir jāapdomā – var gadīties pacelt uzdevumus Ibērijas pussalā, kamēr pats apbūvējat Austrumeiropu.

Cenšoties attīstīt savu dzelzceļa tīklu un savienojot Eiropas pilsētas ar sliedēm, spēlētāji ierobežo viens otra iespējas, jo katru uz kartes attēloto posmu var sev piesavināties tikai viens no spēlētājiem. Protams, ir neizbēgama konkurence, it īpaši reģionos, kuros satiekas vairāku spēlētāju vilciena tīkli un spēlēs ar pieciem spēlētājiem, tomēr, ņemot vērā faktu, ka spēlētāji nezina, kādas biļetes (misijas) pieder viņu oponentiem, mēģinājumi tīšuprāt sariebt šajā spēlē ir riskanti un ne visai populāri. Pie tam, pāris punktus maksājošā staciju būve ļauj izmantot arī dažus oponentu posmus, tādēļ lielākoties apiet iespējams gandrīz visus oponentu veiktos sabotāžas mēģinājumus.

Sarkanā un melnā spēlētāja cīņa par ceļu caur Beneluksa valstīm

Bet, ja nekaunīga un agresīva konkurence nav spēles vadošā sajūta, kas tā ir? Manā sajūtu katalogā “Ticket to Ride: Europe” ir “grūto izvēļu” spēle. Vai censties sakrāt vairāk kārtis, nenododot savus plānus, vai tomēr sākt savus dzelzceļa posmus būvēt jau tagad? Pacelt tikai vienu lokomotīves (džokera tipa) kārti vai riskēt, paceļot divas nezināmas kārtis? Censties sakrāt astoņas vienas krāsas kārtis tunelim no Stokholmas uz Sanktpētersburgu vai tomēr būvēt savu ceļu cauri Vācijai?

Nepārtrauktā izvēļu izdarīšana padara spēli saspringtu, vienlaikus neiedzenot nevienu nervu sabrukumā; pie tam – spēle ir visai balansēta gan ar trim, gan ar četriem un pieciem spēlētājiem (‘Ticket to Ride: Europe’ dueļi gan nav visai interesanti, tiem paredzētas mazās Šveices un Skandināvijas versijas). Kamēr pieredzējušākie spēlētāji varētu vēlēties kaut ko mazliet dziļāku, visai lielais veiksmes faktors, ātrais temps, vienkāršie noteikumi un patīkamā tēma padara šo spēli absolūti piemērotu iesācējiem. Un, kas zina, varbūt šiem iesācējiem (gluži kā man) “Ticket to Ride: Europe” kļūs par iesākumu plašajā galda spēļu pasaulē.

“Ticket to Ride: Europe” internetā:
http://www.ludo.lv/products/product/1508271654
http://www.daysofwonder.com/tickettoride/en/europe/
http://boardgamegeek.com/boardgame/14996/ticket-to-ride-europe

Advertisements

4 thoughts on “Ticket to Ride: Europe

  1. Man sanāca uzspēlēt tikai divatā un tikai TTR: USA, bet cik es pamanīju USA kartē ir parāk plaša un lai sanāktu spraigas cīņas par maršrutiem, vajag min. 4 cilvēki. Bet šeit redzu, ka TTR:Europe karte ir uztaisīta tā, lai veidotu lielāko konkurenci.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s