Last Night on Earth

Kastes ilustrācija

Ir liels daudzums galda spēļu, kas cenšas kopēt citus izklaides veidus. Ir galda spēles, kas kopē datorspēles; ir tādas, kas cenšas notvert grāmatas lasīšanas priekus; eksistē arī spēles, kas mēģina simulēt filmu un seriālu sajūtas. ‘Last Night on Earth’ ir spēle no pēdējās kategorijas, veiksmīgi pārnesot motīvus no B kategorijas šausmu filmām par zombijiem uz strauju galda spēli ar izkoptu tematiku diviem līdz sešiem spēlētājiem.

Pirmais, kas nāk prātā, domājot par ‘Last Night on Earth’ ir termins ‘Ameritrash’. Lai gan ‘Ameritrash’ būtība ir neskaidri definēta, lielākā daļa galda spēļu pazinēju ar to saista amerikāņu stila galda spēles ar lielu veiksmes faktoru, neelegantiem, bet ar tēmu ārkārtīgi saistītiem noteikumiem, kaudzi ar dažādām kārtīm un detalizētām plastmasas figūriņām, kā arī spēlētāju savstarpēju antagonismu. Un ‘Last Night on Earth’ ir šis viss.

Spēles noteikumi, skaņu celiņš un spēles kaste

Pirmkārt, spēles noformējums un komponenti neskopojas ar zombijfilmu tematiku un visām no tās izrietošajām klišejām. Spēles vāka un kāršu ilustrācijas ir nevis zīmētas, bet fotografētas, ar lētu grimu un fotogrāfijas pēcapstrādi panākot tieši to mazbudžeta sajūtu, kas piemīt lielam vairumam 80. gadu šausmu filmu.

Šo sajūtu izstaro arī pārējās spēles sastāvdaļas – gan varoņu un scenāriju kārtis, gan lērums ar dažādiem kartona žetoniem, kas apzīmē visu, sākot ar ievainojumiem, beidzot ar traktoru, gan arī detalizētās plastmasas figūriņas – 14 pēc cilvēka miesas alkstoši zombiji un astoņi dažādi varoņi, bruņoti ar cirvjiem, bisēm, lāpām un motorzāģiem. Lai gan varoņu figūriņas veidotas diezgan precīzi, spēles karstumā atcerēties, kurš no neizteiksmīgajiem studentiem ir Džimmijs (ar beisbola vāli) un kurš – Billijs (ar revolveri), var būt mazliet problemātiski, tomēr šo problēmu ātri vien izlabo pieredze un pieradums.

Pie spēles sastāvdaļām pieskaitāma arī no L formas moduļiem saliekamais spēles laukums, kas ir spējīgs pārdzīvot dažādu dzērienu uzbrukumus un palikt patīkams. Un, jā, mainīga spēles karte piešķir ‘Last Night on Earth’ visai daudz pārspēlējamības punktus – ja ņem vērā, ka spēles pamatkomplekts piedāvā piecus dažādus scenārijus, kas katrs izmanto četrus no sešiem laukuma gabaliem, šī galda spēle ar katru pārspēlēšanas reizi kļūst kaut mazliet citādāka. Pie tam dažādo kartona žetonu krājumi ir pietiekami lieli un dažādi, lai stimulētu spēlētāju iztēli un ļautu spēlētājiem veidot un spēlēt gan internetā atrastus, gan arī pašizdomātus spēles scenārijus.

Spēles sastāvdaļas - varoņu un zombiju figūriņas, kāršu kavas, metamie kauliņi, spēlētāju palīgkārtis un kartona žetoni

Viss šis ir novietojams ērtā, bet mazliet nepārdomātā kastē. Lai gan gan kārtīm, gan scenāriju un varoņu kārtīm, gan kartona žetoniem ir savi nodalījumi, iepakojot ‘Last Night on Earth’, neatstāj sajūta, ka vietas ir par maz. Un spēlei pievienotais atmosfēriskā skaņu celiņa CD nepalīdz.

Spēles noteikumi un tās process ir lielākoties vienkārši, bet savā būtībā neērti. Lai gan saprast to, kā risinās spēle, var pāris minūšu laikā, spēles gaitā gandrīz katrreiz jāsaskaras ar specifisku situāciju, dažādām kārtīm mijiedarbojoties, kas nav apskatīta noteikumu grāmatā. Lai gan spēles ‘BoardGameGeek’ sadaļā spēles veidotājs Džeisons C. Hills atbild uz šiem jautājumiem bieži un ātri, fakts, ka šādi jautājumi jāuzdod internetā un nav atbildēti noteikumu grāmatā, liecina tikai par spēles elegances trūkumu un potenciālo samezglotību.

Tomēr, ja šādi sarežģīti gadījumi nepienāk, spēle ir elementāra – daži spēlētāji pārvalda pilsētu apsēdušos zombijus, bet pārējie – četrus klišejiskus mazpilsētas varoņus. Katram varonim ir savas īpašības, tādēļ spēle būs katrreiz citādāka, ja kontrolēsiet mācītāju, šerifu vai (paklanoties absolūti šovinistisko šausmu filmu priekšā) seksīgo māsiņu.

Četri no pieejamajiem varoņiem

Zombiju puse izvieto savas zombiju figūriņas, atjauno tās, cenšas lēni, bet mērķtiecīgi ielenkt spēles varoņus, neļaujot sasniegt tiem izlozēto mērķi, kamēr varoņi pārmeklē ēkas un mēģina izbēgt no zombijiem / nogalināt tos, izmantojot veselu lērumu klasisku pret-zombiju ieroču, to skaitā arī motorzāģus, bises un beisbola vāles.

Gan zombiju, gan varoņu puses spēlētājiem ir pieejamas palielas kāršu kavas, kurās pieejamos priekšmetus un notikumus spēlētāji cenšas izmantot, lai palīdzētu sev cīņu laikā, ierobežotu oponenta darbības un virzītos tuvāk savam mērķim. Cīņas starp zombijiem un spēlētājiem, savukārt, izšķir metamo kauliņu mešana, un, apvienojot nejaušības faktoru no gan kāršu izvilkšanas, gan metamo kauliņu rezultātiem, ‘Last Night on Earth’ ir visai brīvi nosaucama par veiksmes spēli.

Divu spēlētāju spēle virtuvē

Šīs galda spēles mehānikā nav daudz kā, ko mīlēt, tomēr spēlētāji, kam sirdij tuvāka ir spēles tēma, būs patīkami pārsteigti, jo, spēlējot ‘Last Night on Earth’, pārņem visai autentiska zombijfilmu sajūta. Spēlē ir iespēja gan bravūrai, gan gļēvulībai, spēlē ir sajūta, ka zombiji ir neapturami un jebkura uzvara ir tikai īslaicīga, spēlē ir izmisuma brīži un asa sižeta filmu cienīgi pavērsieni.

Diemžēl jāatzīst, ka, lai šo te novērtētu, ir jāmīl zombijfilmas, nevis galda spēles. Tāpēc, ja jums un pāris jūsu draugiem ir interese kādu vakaru pusotru stundu pavadīt, atainojot Romero ‘mirušo triloģijas’ notikumus un sajūtas, šī spēle ir priekš jums. Bet, ja mīlat elegantas un stratēģiskas spēles, vienlaikus nīstot asa sižeta filmas, ‘Last Night on Earth’ varat izlaist.

‘Last Night on Earth’ internetā:
 http://boardgamegeek.com/boardgame/29368/last-night-on-earth-the-zombie-game
http://www.flyingfrog.net/lastnightonearth/ 
http://www.ludo.lv/products/product/648454829

Advertisements

5 thoughts on “Last Night on Earth

  1. Apraksts mani sasodīti ieintriģēja! Es spēlēm esmu gatavs piedot sistēmiskas kļūdas (ja tās nesalauž pašu spēles procesu), ja vien tās ļauj izspēlēt kādu tematisku piedzīvojumu. Labā kompānijā tas parasti arī ir uzjautrinoši un izklaidējoši.

    Vairāk par 2-3 reizēm gan laikam nesanāks izspēlēt.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s