Galaxy Trucker

Kastes ilustrācija

Ja ‘Citadeles’ šajā vasarā kļuvušas par visspēlētāko spēli, ‘Galaxy Trucker’ noteikti ieņem otro vietu. Gan kastes izmēra, gan sarežģītības ziņā mazliet smagākā spēle tomēr ir pietiekami vienkārša, lai ātri vien iepatiktos arī iesācējiem, un ir pēdējā gada laikā kļuvusi par vienu no manām galda spēļu favorītēm. Neskatoties uz tiem pāris trūkumiem, kas šai spēlei piemīt, visai droši varu apgalvot, ka šī ir viennozīmīgi vislabākā galda spēle par kanalizācijas iekārtu transportēšanu uz galaktikas nomalēm.

Lai gan Vladas Hvatila lieliskā spēle iepriecina no visām pusēm, vislielāko atzinību tā ir pelnījusi par tās komponentiem. To ir daudz, tie ir dažādu izmēru un materiālu, un tie ir lieliski. Gan zaļā stikla bateriju žetoni, gan miniatūrie plastmasas astronauti un citplanētieši norāda uz to, ka spēles dizainers ir veiksmīgi atradis viduspunktu starp stilizētu un detalizētu pieeju. Spēlētāja astronautu figūriņas nav krāsaini koka klucīši, bet gan, jā, astronautu figūriņas – ne ar ko nesajaucami vīriņi skafandros. Tajā pašā laikā spēles spēlētājam nav jāsamiedz acis un jāpēta, vai šis citplanētietis ir dzinēju vai lāzeru inženieris, jo brūno no violetās krāsas atšķirt ir visai vienkārši. Pat tajos gadījumos, kad izmantoti ierastie koka kubiciņi, to loma ir piemērota un viegli uztverama – dažādu preču kastes.

Notikumu kārtis, kravas kubiciņi, smilšu pulkstenis, bateriju žetoni, astronauti, kuģu kauliņi, metamie kauliņi un naudas žetoni

Spēles vāka un kuģu sastāvdaļu noformējums, kas atgādina lētu plastmasas konstruktoru, pārstāj būt kaitinošs, kad saproti – spēle arī funkcionē kā lēts plastmasas konstruktors. Protams, lāzeri varēja būt reālistiski un brūnpelēkmetāliski, eleganti iekļaujoties starp citām reālistiskajām un brūnpelēkmetāliskajām kuģa detaļām, tomēr tādai spēlei nepiedienētu situācijas, kurās četri spēlētāji ar asarām acīs smejas, vērojot, kā to kuģi pa gabaliņam izjūk meteorītu vētras laikā. Violeti lāzeri un gaiši zaļi vairogi, savukārt, šādās situācijās jūtas kā mājās, vienlaikus ļaujot ērtāk pārskatīt pieejamo detaļu klāstu un atrast sev nepieciešamās krāsas un funkcijas elementu.

Un, beidzot runāt par ‘Galaxy Trucker’ dizainu un sastāvdaļām, nedrīkst nepieminēt spēles noteikumus. Noteikumi, kas ir izraibināti ar piemēriem, ilustrācijām un māksliniecisku tekstu, ir ārkārtīgi patīkami. Noteikumi, kas ir izraibināti ar piemēriem, ilustrācijām un māksliniecisku tekstu, kā arī apraksta vispiemērotāko veidu, kā noteikumus izstāstīt citiem, – teikt ‘ārkārtīgi patīkami’ par tiem būtu teikt par maz, tāpēc jāsaka paldies ‘Czech Games Edition’ komandai.

Kastes iekšpuse un noteikumu grāmata (plastmasas kastīte spēles komplektā diemžēl nav)

Spēles process ir vienkāršs, izklaidējošs un visai oriģināls. Spēlētāji dodas trijos lidojumos, katra sākumā no dažādām rezerves daļām uzbūvējot savu kosmosa kuģi un tad cenšoties ceļojuma laikā to saaudzēt, vienlaikus izmantojot dažādas iespējas piepelnīties pa ceļam.

Kā jau minēju, kuģa būvēšanas daļa atgādina niekošanos ar konstruktoriem. Spēlētāji vienlaikus, izmantojot tikai vienu roku, no lielas un aizklātas rezerves daļu kaudzes izņem pa detaļai un to vai nu pievieno savam kuģim, vai novieto atpakaļ kaudzē atklātā veidā. Detaļu skaits ir liels, bet tomēr ierobežots, tāpēc, ja spēlētājs uztver būvēšanas procesu pārāk relaksēti, var gadīties, ka visas baterijas būs piesavinājušies viņa oponenti. Pie tam, kad kāds spēlētājs savu kuģi ir pabeidzis, īpaša loma spēlē tiek piešķirta smilšu pulkstenim, un pārējiem spēlētājiem ir dota vien minūte, lai pabeigtu savus lidaparātus.

Dažādās lidaparātu detaļas

Protams, oponentu un smilšu pulksteņa radītās spriedzes dēļ, cenšoties radīt kuģi, kas gatavs jebkurai situācijai, ir droši nostiprināts un kura dizains nepārkāpj spēles noteikumus, var gadīties radīt kuģi, kas nav gatavs nekam, ir vārgs un kurā ir vairāk obligāti demontējamu noteikumu pārkāpumu nekā ‘kā nedrīkst būvēt kuģi’ piemērā noteikumu grāmatā. Bet tas pieder pie lietas, un neesmu sastapis nevienu cilvēku, kas par šādu situāciju kristu izmisumā. Ja vien histēriski smiekli nav izmisuma pazīme.

Trīs kuģi gaida, kad tiks uzbūvēti

Kad visi kuģus ir uzbūvējuši, visi spēlētāji novieto savus kuģu kauliņus starta pozīcijās un spēlētājs, kurš pabeidzis savu iekārtu pirmais, sāk pa vienai atklāt piedzīvojumu kārtis. Meteorītu lietus, pirāti un kontrabandisti, pamestas kosmosa stacijas un ar dažādām precēm pārpildītas planētas, epidēmijas un zvaigžņu putekļi – spēlētāji saskaras ar visdažādākajām problēmām, sacenšoties par pirmo pozīciju lidojumā, mēģinot savākt pēc iespējas vairāk naudas un preču, kā arī cerot, ļoti cerot, ka viņu kuģi nonāks galapunktā neskarti. Vai nonāks galapunktā vispār – dažādu krīžu rezultātā kuģa detaļas mēdz tikt iznīcinātas, samazinot kuģa iespējas un apmērus, kā arī piespiežot spēlētāju maksāt soda naudu lidojuma beigās.

Sešas notikumu kārtis

Ar trim ceturtdaļām šo piedzīvojumu spēlētāji var iepazīties jau būvējot savu kuģi, tāpēc ir visai laba iespēja sagatavoties lielākajai daļai spēles situāciju, tomēr viena ceturtdaļa pārsteigumu ir un paliek viena ceturtdaļa pārsteigumu.

Tieši līdzsvars starp pārsteigumiem un izplānojamu stratēģiju padara šo spēli tik lielisku. Līdzīgi kā ‘Katanas ieceļotājos’, spēlētāji apmēram nojauš varbūtību, ka meteorīts ietrieksies kuģa vidū vai sānos, ļaujot to ņemt vērā kuģa būvēšanas procesā. Pie tam, ‘Galaxy Trucker’ pasniedz neveiksmi viegli un ironiski. Šī spēle nedod rūgtas vilšanās, jo nav iespējams vilties tajā, ko nav iespējams uztvert pārāk nopietni.

Trīs pabeigti kuģi pirms pirmā spēles lidojuma

Šeit arī jāpiemin viens no lielākajiem spēles trūkumiem. Lidojuma fāzē spēlētāji, kas atrodas iedzinēja lomās, nedara gandrīz neko. Protams, ik pa laikam parādās lēmums, kas jāpieņem arī viņiem, tomēr lidojuma līderis ir persona, kas gan atklāj jaunās notikumu kārtis, gan met kauliņus – pārējie gluži vienkārši izpilda prasīto. Lai gan lielākajā daļā manis spēlēto spēļu šī problēma nav bijusi pārāk aktuāla, aina, kurā spēlētājs uz desmit – piecpadsmit minūtēm ir piespiests apātiski izpildīt citu spēlētāju norādījumus, ir skumja. Diemžēl – šī ir spēle, ko jāsāk spēlēt ar entuziasmu. Un tas, ka spēle to nespēj radīt pati, nesaka neko labu.

Tomēr, ja esat azartisks un ieinteresēts spēles notikumos, ‘Galaxy Trucker’ ir labs piemērs tam, kā tiek sasniegts galda spēļu galvenais mērķis – izklaide / jautrība / prieks / FUN. Atļaujot spēlētājiem gan pieņemt pietiekami daudz lēmumus un kontrolēt savu spēli, gan brīžiem iemetot viņus nejaušību virpulī, šī spēle ir lieliska tās dažādībā un sabalansētībā. Piemērota gan iesācējiem, gan veterāniem, kas vēlas kaut ko izklaidējošāku un vieglāku, ‘Galaxy Trucker’ noder visiem, kam gribas vienkārši pāris stundas paspēlēties.

‘Galaxy Trucker’ internetā:
http://czechgames.com/en/galaxy-trucker/
http://boardgamegeek.com/boardgame/31481/galaxy-trucker 
http://www.ludo.lv/products/product/2036726948

Advertisements

2 thoughts on “Galaxy Trucker

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s