Citadeles

Kastes ilustrācija

Lai gan šī vasara bloga autoriem aizrit bez īpaši daudz galda spēlēm, ‘Citadeles’ ir kļuvušas par izņēmumu un tiek spēlētas teju vai katru dienu. Tieši tāpēc – šonedēļ raksts par vēl vienu Latvijas veikalos bieži redzamu spēli, kas ‘Prāta Spēļu’ redakcijā izdota arī latviešu valodā kopā ar paplašinājumu ‘Tumšā pilsēta’.

‘Citadeles’ ir 2 – 8 spēlētāju spēle, ko var izspēlēt laikā no 20 minūtēm līdz divām stundām (atkarībā no spēlētāju skaita, pieredzes un noskaņojuma). Spēles ietvaros spēlētāji sacenšas, cenšoties panākt vislielāko greznību un labklājību savas pilsētas dažādajos rajonos un iegūstot dažādu ietekmīgu personāžu labvēlību.

Spēles kaste un noteikumu grāmatiņa

Atverot spēles kasti*, spēlētājs saskaras ar krietnu daudzumu dažādām kārtīm. Gan 18 lomu kārtis, gan 80 rajonu kārtis ir ilustrētas izteiksmīgi un skarbi, atgādinot spēlētājiem, ka sadarbībai šajā spēlē nav vietas un ka visi spēles personāži ir paredzēti, lai spēlētājs iegūtu virsroku vai vienkārši pagrūstu savu oponentu tālāk no uzvaras. Par kāršu kvalitāti sūdzēties nevar, tomēr varu ieteikt ievākot lomu kārtis, jo, tās rūpīgi maisot katra gājiena sākumā, to melnās malas drīz vien sāk nobružāties.

Arī karamelēm līdzīgās plastmasas monētas ir gana pievilcīgas un ērtas, lai netraucētu spēli, un pat mazliet sajūsminātos, ja esat noguruši no papīra un kartona galda spēļu valūtas. Visbeidzot, spēles kaste savas funkcijas pilda ārkārtīgi jauki, atļaujot glabāt rajonu un lomu kārtis atsevišķi. Vienīgais trūkums – neeksistē nodalījums priekš monētām, tādēļ, ja nevēlaties katru reizi izcelt kasti sadalošo kartona loksni, lai izķeksētu zem tās sabirušo naudu, varat investēt plastmasas maisiņā. Nekad nevar būt par daudz plastmasas maisiņu.

Spēles sastāvdaļas - rajonu un lomu kārtis, kroņa žetons, monētas un noteikumu atgādinājumi

Pati spēle ir visai vienkārša – katrs spēlētājs, sākot ar kroņa žetona turētāju, izvēlas no pieejamajām lomu kārtīm vienu, tad padod lomas nākošajam. Ņemot vērā, ka katra gājiena sākumā dažas nejauši izvēlētas lomas no kavas tiek izņemtas atklātā un aizklātā veidā, neviens spēlētājs precīzi nezina, ko izvēlējušies viņa oponenti.
Kad izvēle izdarīta, kroņa žetona turētājs sauc lomas, uz tām norādītajā secībā. Kad nosaukta loma, ko spēlētājs izvēlējies, viņš to atklāj un izdara savu gājienu, iegūstot naudu vai jaunas rajonu kārtis, būvējot rajonus (izspēlējot kārtis un samaksājot uz tām norādīto cenu bankai) un veicot savas lomas īpašo darbību – piemēram, saņemot kroņa žetonu, papildus naudu vai kārtis, par naudu nojaucot cita spēlētāja rajonus un tā tālāk.

Vispamatīgākās intrigas brīži gadās tām lomām, kuru īpašās spējas saistītas ar citu lomu īpašnieku noteikšanu. Piemēram, redzot, ka man ir iekrātas visai daudz monētas, zagļa lomas īpašniekam jācenšas uzminēt, kādu lomu esmu izvēlējies šajā gājienā. Protams, ja zagļa nosaukto kārti būs izvēlējies kāds cits, zaglis nepaliks bešā, tomēr lielais laupījums būs palaists garām. Šādi minējumi, cenšoties sev iegūt vislielāko labumu, vienlaikus iegāžot visspēcīgāko oponentu, sastāda ‘Citadeļu’ vispatīkamāko daļu.

Astoņas bezpaplašinājuma 'Citadeļu' lomas

Gājienā, kad kāds spēlētājs uzcēlis savu astoto rajonu, spēle beidzas un spēlētāji saskaita punktus, saskaitot savas pilsētas rajonu vērtību (rajonu cena sakrīt ar punktu skaitu, ko tie sniedz spēles beigās), kā arī saņemot papildpunktus par dažādību un rajonu skaitu.

Diemžēl par spīti ārkārtīgi elegantiem dedukcijas un intrigu uzplaiksnījumiem spēles laikā, ‘Citadelēm’ piemīt arī lērums dažādu trūkumu. Pirmkārt, rajonu kāršu kavas augšpusē spēlētāja gājiena laikā var pagadīties jebkas. Lai gan spēlētājs, velkot jaunas rajonu kārtis, izvēlas sev tīkamāko no divām augšējām, sev nepieciešamās kārts izvilkšana ir un paliek izloze starp veiksmi vai neveiksmi.
Otrais trūkums, kas mazliet traucē spēlēt spēli ar daudz spēlētājiem, ir stratēģijas ierobežotība. Ja spēlētājam nepieder kroņa žetons, viņa plāni par lomas izvēli nākamajā gājienā ir atkarīgi no visiem tiem spēlētājiem, kas izvēlas pirms viņa. Savukārt, ja spēlētājs izvēlas sev iegūt kroņa žetonu, viņa stratēģija ir garantēta tikai vienu gājienu uz priekšu. Īstermiņa pielāgošanās mīļotājiem šis trūkums var nelikties nozīmīgs, bet cilvēkiem, kam patīk izplānot ‘sešu gājienu plānus’, var gadīties vilties.
Treškārt, nekā nedarīšanas laiks ir neganti ilgs. Spēlējot šo spēli ar pieciem nepieredzējušiem spēlētājiem, ir diezgan skaidrs, ka lielāko spēles daļu pavadīsiet nevis spēlējot, bet gaidot brīdi, kad spēlētāji pirms jums būs izdarījuši savas izvēles. Pie tam, ņemot vērā to, ka katra spēlētāja gājiens ir atkarīgs no iepriekšējo spēlētāju izdarītās lomu izvēles, spēlētāju iespēja pavadīt nekā nedarīšanas laiku stratēģiskās pārdomās arī ir samazināta.

'Citadeles' divatā

Spēlējot ‘Citadeles’ divatā un trijatā, ievērojami samazinās gan nekā nedarīšanas laiks, gan ierobežojumi stratēģijas attīstīšanai, tāpēc dodu priekšroku mazākām spēlēm. Tomēr, ja neziņa par nākotni jums sagādā īpaši patīkamas emocijas vai gluži vienkārši esat liela kompānija, spēle nebūt nav slikta pat septiņu spēlētāju kompānijā. Apvienojot šo faktu ar viegli apgūstamiem noteikumiem, iegūstam nelielu, viegli pārnēsājamu un ļoti elastīgu spēli gandrīz jebkurai kompānijai. Nekas satriecošs, bet patīkami, ļoti patīkami.

‘Citadeles’ internetā:
http://www.prataspeles.lv/EngineForm.aspx?Games&LV&Game&38
http://www.ludo.lv/products/show/580993361
http://boardgamegeek.com/boardgame/478/citadels

* Šoreiz apskatu ‘Fantasy Flight Games’ izdotās ‘Citadeles’, tāpēc pastāv maza iespēja, ka spēles komponentu kvalitāte ‘Prāta Spēļu’ izdevumam atšķirsies.

Advertisements

3 thoughts on “Citadeles

  1. Man paplašinājums “Tumšā pilsēta” ne pārāk patīk, jo vēl uzkrītošāka kļūst distance starp dalībniekiem (tas attiecas gan uz jaunajām lomu kārtīm, gan jaunajām 14 violetajām kārtīm). Protams, reizēm apnīk pamatspēle, un tad piejauc klāt 1 vai 2 paplašinājuma lomas. Vislabāk patīk 4 spēlētāju variants, mazāk ar 3 spēlētājiem, bet 2 spēlētāju variants, it sevišķi ja to spēlē vairākkārt ar vienu un to pašu spēlētāju, kļūst boring.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s