Puerto Rico

Kastes ilustrācija

Puerto Rico ir 3 – 5 spēlētāju spēle, kurā spēlētāji sacenšas savā starpā, katrs mēģinot attīstīt visplaukstošāko un produktīvāko koloniju uz Puerto Riko salas, būvējot ēkas, apsaimniekojot plantācijas, pārdodot un sūtot uz Eiropu tabaku, cukuru un citas eksotiskas preces. Savu izaugsmi koloniju īpašnieki veicina, savā starpā sadalot dažādas privilēģijas un titulus – ja viens šajā gājienā kļūst par Sanhuanas mēru, cits būs atbildīgais par celtniecību – bet par to visu mazliet vēlāk.

Atverot spēles kasti, nekas neliecina par to, ka tās spēlēšana sagādās pārāk lielu prieku. Spēles sastāvdaļas ir samērā neizteiksmīgas kartona monētas, kuģu un plantāciju, ēku un uzvaras punktu žetoni, dažādu krāsu koka muciņas, kā arī simts sīki un brūni koka “kolonisti”, kamēr “Puerto Rico” ilustrācijas ir reti sastopamas un nepamanāmas. Lai gan kastes iekšpusē ir plastmasas rāmis sastāvdaļu izvietošanai, tas ir diezgan neērts un bez plastmasas maisiņiem neiztikt, ja vēlaties, lai plantācijas pirms katras spēles nav jāatlasa no dubloniem. Arī noteikumu grāmata, lai gan brīnišķīgi pārskatāma un lieliski strukturēta, nesagādā tādu vizuālo baudu kā “Small World”. Vienīgais, kas sagādā prieku acīm, ir spēlētāju privātie koloniju laukumi, uz kuriem atveidotie džungļi, pludmales un okeāni nodrošina patīkamas pārmaiņas pēc pārējās spēles absolūtā pasteļ-nekāduma.

Kolonisti, zelta dubloni, preces, plantācijas un uzvaras punkti

Tomēr, pirms neesmu jūs atrunājis no šīs spēles pavisam, pateikšu, ka šī ir mana visu laiku visiemīļotākā galda spēle un vizuālās nepilnības ar uzviju atsver spēles process. Spēles pamatprincips ir apbrīnojami vienkāršs un elegants (pilni noteikumi izstāstāmi ~20 minūšu laikā): katrs spēlētājs izvēlas vienu no uz galda pieejamajām lomām, izpilda šai lomai piesaistīto darbību un saņem šīs lomas privilēģiju. Pēc viņa šīs lomas darbību veic visi pārējie, pulksteņa rādītāja secībā. Tātad – ja pirmais spēlētājs ir izvēlējies kļūt par celtnieku un tādēļ var uzbūvēt ēku par vienu dublonu lētāk, pēc viņa iespēja veikt būvdarbību par ikdienišķām cenām nonāk viņa līdzspēlētāju priekšā, bet, kad tie to ir pabeiguši, nākamais spēlētājs izvēlas nākamo lomu. Šāds spēles mehānisms ne tikai liek ietvert pārējo spēlētāju stratēģijas pārdomās par savas kolonijas attīstīšanu, bet arī samazina katra spēlētāja nekā nedarīšanas laiku – gandrīz katra spēlētāja izvēle liek izdarīt nelielas izvēles arī visiem pārējiem.

Savu prioritāšu / sāncensības sabalansēšana (“ja es tagad saražošu preces, es iegūšu par muciņu tabakas vairāk, bet nākamais spēlētājs varēs savas tikko iegūtās preces pārdot lētāk” un “man ir nepieciešami kolonisti, lai strādātu manās plantācijās, bet iespēja uzbūvēt tirgus laukumu izklausās tik kārdinoši”), kā arī cenšanās pielāgoties savu līdzspēlētāju stratēģijām nodrošina ne tikai sirdi (un galvu) plosošas izvēles, bet arī milzīgu gandarījuma sajūtu, kad jūsu ilgtermiņa stratēģija ienes augļus uzvaras punktu žetonu veidā.

'Puerto Rico' spēles laukums darbībā

Runājot par ilgtermiņa stratēģijām – spēles vienkāršums netraucē tādas veidot, jo nejaušības elements spēlē ir patīkami sīks (kauliņu mešanas mīļotājiem to aizstāj nespēja lasīt savu oponentu domas), bet divdesmit piecas dažādās ēkas un piecas dažādās plantācijas ļauj katrā spēles reizē atrast jaunu ceļu pie uzvaras (vai vismaz jaunu sapni par uzvaru).

Tāpat spēle ārkārtīgi patīkami pielāgojas jebkuram spēlētāju skaitam. “Puerto Rico” šarms saglabājas gan trīs, gan četru, gan piecu spēlētāju spēlēs, tomēr, spēlējot šo spēli četratā, ir iespējams gūt vispatīkamākās emocijas, liekot katram spēlētājam palauzīt galvu par savu gājienu, bet nespiežot krist izmisumā par kontroles trūkumu.

'Puerto Rico' spēlētāja laukums

Lai gan neredzu “Puerto Rico” uz mazu bērnu un negaidītu pavērsienu cienītāju galdiem, šo spēli varu ieteikt visiem pārējiem, jo tā apvieno sevī gan lielisku sāncensības un interaktivitātes, gan arī klusu un mierīgu “būvēju savu plantāciju un neviens man neko nevar atņemt” elementu. Lai gan šī nav spēle bez trūkumiem, spēles process ļauj uz tiem pievērt acis un piešķirt šai spēlei visaugstāko vērtējumu.

Informācija par Puerto Rico internetā:
http://www.riograndegames.com/games.html?id=4
http://boardgamegeek.com/boardgame/3076/puerto-rico
http://www.ludo.lv/products/product/1056

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s