Small World

Kastes ilustrācija

“Small World” ir 2-5 spēlētāju galda spēle, kurā katrs spēlētājs var pārstāvēt kādu no 14 dažādajām rasēm – amazones, rūķus, elfus, žurkcilvēkus, skeletus, burvjus, magus, tritonus, milžus, hobitus, cilvēkus, orkus, zombijus un troļļus. Papildus šim priekam, katrai rasei klāt nāk kāda īpaša spēja, piemēram, rūķi varbūt ir mazi, apaļīgi un neveikli, bet šajā spēlē tie var lidot vai būt drakona pavēlnieki, vai pārpārēm bagāti.

Rašu žetoni

Tā kā noteikumi ir gaužām vienkārši, bet pārpildīti ar detaļām, izklāstīšus tos īsi un skaidri – no 14 rasēm un 20 īpašajām spējām uz galda nejaušā secībā tiek izliktas tikai 6 rases un spējas. Tātad pastāv dažādības iespējas. Katrs spēlētājs izvēlas sev vienu rasi un iekaro reģionus, gan brīvos, gan tādus, kurus jau citas rases bija paspējušas piesavināties. Sava gājiena beigās saskaita punktus. Kad ir jūtams, ka esošā rase neko spīdošu uz spēles laukuma vairs nepaveiks, ir iespēja doties norietā un nākamā gājiena sākuma izvēlēties jaunu rasi ar kuru sākt svaigus iekarojumus.

Īpašo spēju un rašu izvēle

Pirmo reizi šo spēli spēlēju elektroniskā versijā, kura aprobežojās tikai ar iespēju spēlēt diviem spēlētājiem. Un tas noteikti nav sliktākais veids kā iepazīt “Small World”, bet izmēģinot galda spēli, jauni plusiņi pievienojās. Ilustrācijas, gan žetoniem, gan pašam galdam ir kvalitatīvas, ar mazām detaļām, interesantas un diezgan jautras. Detaļu ir salīdzinoši daudz, bet tās nav sīciņas, kuras bail turēt uz galda, jo uzelpojot tās izšausies pa visu grīdu. Kopā ir 368 spēles gabaliņi, atskaitot 2 spēles laukumus, kuri ir izmantojami no abām pusēm. Kā jau minēju, detaļas ir pietiekami lielas un viss ir skaidri salasāms. Prieks redzēt, ka spēles veidotāji ir piedomājuši arī pie kastes iekšējā dizaina un izkārtojuma, veltot rašu žetoniem atsevišķu kasti ar nodalījumiem, kur tos salikt un pārējām detaļām arī ir sava vieta, lai tie nesamaisītos kopā.

Kastes iekšpuse

Tā kā izvēlējos rakstīt par šo spēli, tad gribējās arī stāstīt noteikumus to nezinātājiem. Tā kā Strods ir jau visu novērtēts noteikumu stāstītājs un visa tauta viņam uzticas šajā pienākumā, man bija viņa priekšā jābūt uzdevuma augstumos. Šo prieku pārāk neizbaudīju dēļ savām trīcošām rokām un Jāņa “neaizmirsti pieminēt to un šito”. Noteikumi, kā jau iepriekš rakstīju, ir ļoti vienkārši, bet tie ir labi jāpārzin, lai tos stāstītu, jo ir iespējamas dažādas kombinācijas un noteikumi var variēt. Esmu nelabojami pieradusi klausīties kā Jānis skaidro spēles gaitu, tādēļ noteikumu grāmatu subjektīvi novērtēt ir pagrūti, bet, to pāršķirstot, tā izskatās organizēta, viegli saprotama, jo vajadzīgajās vietās ir piemēri ar attēliem. Dažreiz spēles laikā ir nepieciešams ātri atrast noteikumos “kā tur īsti bija”, un tam šī noteikumu grāmata ir ļoti laba, jo viss ir praktiski sadalīts pa atsevišķām nodaļām.

Noteikumu grāmata

Vispatīkamāk “Small World” ir spēlēt ar 3-4 spēlētājiem. Kaut gan spēļu biedriem tā galīgi nešķita, man 5 spēlētāju prieks nebija saprotams, jo spēles laukums šķita drūzmains, ātrāk beidzās rases dažādības iespējas un pazūd jēga pievērst uzmanību visiem saviem pretiniekiem. Ar visām rokām balsoju par 3 spēlētāju spēli, tā ir sabalansēta, ar lielāku iespēju veidot stratēģiju un koncetrēties uz visiem saviem pretiniekiem. Četru spēlētāju spēle, protams, ir kaut kas pa vidu starp iepriekš minētajām. Katram spēlētāju skaitam ir atsevišķs spēles laukums, attiecīgi – vairāk spēlētāju = lielāks laukums un mazāk gājienu. Tas ir ļoti patīkami, jo tādā veidā “Small World” kļūst par visabalansētāko spēli, kuru esmu spēlējusi. Tas arī ietekmē spēles ilgumu un nepiespiež 5 spēlētājiem spēlēt desmit gājienus, tā kā to dara 3 spēlētāji, bet gan astoņus. Šajā spēlē vienīgais, kas to var padarīt lēnāku, ir jaunie spēlētāji, kuriem vēl jāiepazīstas ar rasēm un to spējām, un grūtības izvēlēties sev piemēroto rasi, kad izvēle ir veiksmīgi laba.

Spēle darbībā

Kopumā šī ir viena no manām mīļākajām galda spēlēm svētdienas vakariem. Vieta iztēlei, smiekliem, stratēģijai un nopietnībai. Ir laba sajūta vinnējot un nav slikta sajūta zaudējot. Iesaku spēlēt.

Šeit var izpētīt, ko citi saka par “Small World” un arī to nopirkt:
http://www.daysofwonder.com/smallworld/en/
http://boardgamegeek.com/boardgame/40692/small-world
http://www.ludo.lv/products/product/100390525

Advertisements

3 thoughts on “Small World

  1. Šito mūsu galā mēs gandrīz tikai spēlējam komandās. Jāizvāc tikai overpowering diplomātijas spēja, un sanāk ļoti aizraujoši mači. Man tas patīk labāk par FFA, tieši tāpēc, ka tad nav nekādu morālētisko pārdomu, kam uzbrukt, un neveidojas “kingmakers” situācijas. Visu nosaka tikai taktika un sadarbība.

    Vienīgais šādos scenārijos spēle nereti ir daudz agresīvāka, tāpēc bieži vien vidējais punktu skaits gājienā ir nevis 10-20, bet gan 3-8, tāpēc dažreiz uz galda gadās kombinācijas, kuras ir konkrēti uzvarošas vai stiprākas (piemēram, jebkādi ghouli, kuriem sekojoši spēlētājs dabū jebko ar merchantu).

    Nonetheless, spēlīte ir lieliska, un tās vizuālais noformējums ļoti mīlīgs.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s